Przywiązanie do przyjemnych okoliczności fragment książki "Mądrość Mistrzów" Dilgo Khjentse Rinpocze |
Książka objęta patronatem medialnym "Cyber Sanghi". |
Poniższy fragment pochodzi z książki „Mądrość Mistrzów”, która jest zbiorem cytatów mistrzów buddyzmu tybetańskiego, takich jak m.in.: Czagdud Tulku Rinpocze, Czieki Njima Rinpocze, Czogjal Namkhai Norbu, Czogjam Trungpa Rinpocze, Dilgo Khjentse Rinpocze, Dzigar Kongtrul Rinpocze, Gampopa, Khandro Rinpocze, Khenpo Tsultrim Gjamtso Rinpocze, Milarepa, Naropa, Njoszul Khenpo Rinpocze, Patrul Rinpocze, Sakjong Mipham Rinpocze, Śabkar Tsogdruk Rangdrol, Tarthang Tulku Rinpocze, Thinlej Norbu Rinpocze, Tulku Urdzien Rinpocze, XIV Dalajlama Tenzin Gjatso...
|
Mówi się, że łatwiej poradzić sobie z trudnymi sytuacjami niż z tymi pomyślnymi. Dzieje się tak, ponieważ to, co nam sprzyja, bardziej rozprasza. Jeśli posiadamy wszystko, o czym tylko moglibyśmy zamarzyć – bogactwo, wygodny dom, modne ubrania – należy postrzegać to jako iluzoryczne, jako dobra nabyte we śnie, a nie kompulsywnie przywiązywać się do nich. Gdy ktoś denerwuje się na nas lub nam grozi, względnie łatwo jest praktykować cierpliwość. W przypadku uciążliwej choroby podjęcie leczenia nie jest szczególnie trudne. Jako że tego typu sytuacje są przyczynami cierpienia, a cierpienie naturalnie przypomina nam o zaletach praktykowania Dharmy, wówczas łatwiej jest włączyć trudne okoliczności w duchową ścieżkę.
Natomiast kiedy sprawy idą po naszej myśli i czujemy się szczęśliwi, nasz umysł bez jakichkolwiek trudności akceptuje taką wygodną sytuację, a przywiązanie niczym olejek wcierany w skórę wnika w umysł, pozostając jednocześnie niewidoczny. Wtapia się w nas, stając się częścią naszych myśli. W momencie gdy przywiązujemy się do korzystnych sytuacji, zostajemy zaślepieni własnymi osiągnięciami, sławą, bogactwem. Bardzo ciężko jest pozbyć się tego nawyku.
Źródło: "Mądrość Mistrzów", red. Reginald A. Ray |