Tybet - przewodnik turystyki solidarnej Pierwszy polsko-tybetański projekt crowdfundingowy Fundacja Inna Przestrzeń |
Projekt objęty patronatem medialnym "Cyber Sanghi". |
Jesteśmy podróżnikami, tybetologami, pilotami wycieczek, aktywistami. „Tybet solidarny” to przewodnik, jakiego jeszcze nie było. Wymyśliliśmy go, napisaliśmy go, a teraz potrzebujemy Waszej pomocy, aby go wydać. Tybet stał się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Azji. Nasza książka przybliża historię Tybetu, ale też doradza jak przygotować się do podróży. Piszemy o tym, co robić, aby nie tylko patrzeć, ale też zobaczyć. Napisaliśmy ją z myślą o turystach, podróżnikach, reporterach, o wszystkich, którzy marzą o podróży do Tybetu, ale nie wiedzą jak to zrobić, kiedy i za ile. To w końcu pierwsza na polskim rynku pozycja, która otwiera dyskusję o świadomej turystyce w Tybecie.
|
Tybet jest szczególnym miejscem na turystycznej mapie świata. Jedni szukają w Tybecie legendarnej świętości i mistyki, inni podróżują by zobaczyć ojczyznę XIV Dalajlamy, przewodnika i guru wielu ludzi na Zachodzie. Wszyscy zderzają się w pewnym momencie z mitem Tybetu, który wprawdzie wzmógł zainteresowanie Dachem Świata, ale legł u podstaw wielu nieporozumień. Tybet nie jest typowym kierunkiem turystycznym i wielu ludzi czuje to już podejmując decyzję o wyjeździe. Wyjazd od Tybetu to wybór polityczny, moralny, ale też typowa decyzja konsumencka, a że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z wagi swoich wyborów konsumenckich, chce też wiedzieć co wiąże się z ich podróżą do Tybetu. Co więcej chcą wiedzieć, jak podróżować świadomie, jak patrzeć żeby zobaczyć.
Dla takich osób, ale również dla wszystkich zainteresowanych Tybetem napisaliśmy przewodnik solidarnej turystyki po Tybecie – pierwszy taki przewodnik na świecie. Jako autorzy chcemy mówić o sytuacji Tybetu, o możliwej pomocy Tybetańczykom, o sposobach zaangażowania się ale i praktycznej stronie podróżowania po Tybecie. Dlatego w naszym przewodniku znajdą się informacje o miejscach, których turyści nie zobaczą, o tym, czego robić nie powinni, o tym co propaganda chińska chce przed turystami ukryć i jak zorganizować podróż, aby mądrze i odpowiedzialnie głosować swoimi pieniędzmi.
Inspiracją do napisania Przewodnika byli sami Tybetańczycy i prowadzona przez nich na Dachu Świata akcja Lhakar. Lhakar (Biała Środa) jest kampanią podejmowania prostych i praktycznych działań, które nie niosą za sobą ryzyka, są trwałe i głęboko rewolucyjne.
Tym nowatorskim projektem chcemy również otworzyć dyskusję o świadomej turystyce w Tybecie, ale i innych miejscach na świecie.
Zachęcamy do wsparcia Przewodnika!
Platforma crowdfundingowa: Mintu.me
Tybet Solidarny
Pierwszy polsko-tybetański projekt crowdfundingowy
Kto: Fundacja Inna Przestrzeń, Program Tybetański
Fundacja jest nie nastawioną na zysk organizacją pozarządową realizującą zadania sfery pożytku publicznego związane z promowaniem otwartości, demokracji, praw człowieka i wielokulturowości.
Fundacja stawia sobie za cel otwieranie nowych przestrzeni dla wypowiedzi artystycznej i społecznej. Realizuje niekonwencjonalne przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne oraz nastawione na realną zmianę projekty społeczne w Polsce i w różnych regionach świata.
Fundacja Inna Przestrzeń powstała w czerwcu 2006 roku jako kontynuacja działań zespołu osób, które inicjowały i z sukcesem realizowały różne projekty o charakterze społecznym i artystycznym, dotyczące praw człowieka, w ramach innych organizacji pozarządowych (w tym, m.in. warszawskiej grupie Amnesty International, Polskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Tybetu).
Autorzy projektu: Iwona Bartoszcze (pilotka wycieczek po Tybecie, autorka bloga dachswiata.blogspot.com, podróżniczka), Piotr Cykowski (twórca i koordynator Programu Tybetańskiego i wielu projektów tybetańskich w Polsce, realizator projektów z zakresu edukacji rozwojowej oraz praw człowieka), Ewa Gajewska (orientalistka, autorka programów wyjazdów do Tybetu, pilotka wycieczek po Tybecie, podróżniczka), Marcel Kwaśniak (antropolog kultury, podróżnik, publicysta, współautor przewodnika po Lhasie), Filip Majkowski (tybetolog, podróżnik, pilot wycieczek), Adam Sanocki (podróżnik, współautor przewodnika po Lhasie, współzałożyciel Students For Free Tibet Poland i Fundacji Nyatri).
Projekt: ruszamy już w kwietniu dzięki pomocy Mintu.me – pierwszej w Polsce platformy integrującej rynek produktów i usług ekologicznych, promującej świadome wybory konsumenckie, zdrowy styl życia oraz etyczny i odpowiedzialny biznes.
Jeśli myślisz, że nasz projekt jest interesujący i potrzebny, chcesz pomóc nam w promocji lub zostać partnerem projektu – daj nam znać!
Fundacja Inna Przestrzeń | The Other Space Foundation
Program Tybetański | Tibetan Programmee
Ratuj Tybet
Tybet Solidarny
Platforma crowdfundingowa: Mintu.me