Mnich i naukowiec
o książce "Nieskończoność w jednej dłoni" |
Książka objęta patronatem medialnym "Cyber Sanghi". | ![]() |

Dialog francuskiego naukowca,
który został buddystą i wietnamskiego
buddysty, który został naukowcem.
Książka ta jest bogatym i inspirującym wynikiem wielce interesującego dialogu pomiędzy zachodnią nauką a buddyjską filozofią. Ta niezwykła książka znacznie przyczyni się do lepszego zrozumienia prawdziwej natury świata i sensu życia.
XIV Dalajlama laureat Pokojowej Nagrody Nobla |
![]() |
Lektura tej książki rozwija umysł i otwiera oczy, odkrywając przed Czytelnikiem fascynujące zależności pomiędzy nowoczesnym sposobem myślenia w nauce i fizyce, a buddyzmem. To porywające być świadkiem tak błyskotliwej dyskusji!
Daniel Goleman autor "Inteligencji emocjonalnej" |
![]() |
Nieskończoność w jednej dłoni
Nauka i duchowość - każda na swój sposób objaśnia ludzką egzystencję. Dlaczego więc, będąc czymś różnym od siebie, nie mogłyby się jednocześnie uzupełniać? Najczęściej sądzimy, że sposób naukowego poznawania świata jest zbyt odległy od poznania duchowego, by dialog pomiędzy nimi mógł stać się czymś więcej niż tylko rozmową dwóch głuchych...
Jednak taka właśnie żywa wymiana poglądów, ma miejsce na łamach tej książki. Zakres poruszanych w niej tematów jest bardzo szeroki. Jaka jest natura świata, kosmosu, materii, czasu i świadomości? W jaki sposób prowadzić szczęśliwe życie we współczesnym społeczeństwie? Jak pogodzić dokonania nauk przyrodniczych z etyką?
W trakcie tego pasjonującego dialogu, ożywianego szczerą chęcią wzajemnego porozumienia, dokonuje się coś nieoczekiwanego: jego uczestnicy znajdują pewne zbieżne idee w swoich światopoglądach i sami zaczynają zastanawiać się nad przyszłością rodzaju ludzkiego, w której serce i rozum mogłyby wreszcie zostać ze sobą trwale pogodzone.
Od Wielkiego Wybuchu do Oświecenia
Kiedy latem 1997 roku Matthieu Ricard i Trinh Xuan Thuan spotkali się na pewnej konferencji naukowej, zaczęli zastanawiać się jak wiele wspólnego mają ze sobą buddyzm i ostatnie odkrycia naukowe. Dyskusja ta doprowadziła do niezwykłej zgodności, wywołując serię fascynujących pytań. Czy Wszechświat ma początek? Czy nasz Wszechświat jest jednym z nieskończenie wielu wszechświatów, których cykl nie posiada początku ani końca? Czy koncepcja początku czasu jest błędna u samych swych podstaw? Czy nasze postrzeganie czasu jest w rzeczywistości iluzją, zjawiskiem, które nie posiada ostatecznej realności, lecz jest stworzone w naszych mózgach? Czy oszałamiająca precyzja uregulowania Wszechświata, dzięki której rozwinęły się warunki odpowiednie do powstania życia, oznacza, że w naszym świecie ma zastosowanie jakaś "twórcza zasada"? Jeśli ta zasada potwierdza działanie Wszechświata, to czy coś mówi nam ona o istnieniu lub nieistnieniu boskiego Stwórcy? W jaki sposób radykalna interpretacja rzeczywistości, jaką przedstawiła mechanika kwantowa, zbliża się do wizji buddyjskiej i czym obie się różnią? Czym jest świadomość i w jaki sposób ewoluowała? Czy świadomość może istnieć bez mózgu, który ją wytwarza?
Odkrywcza i intelektualnie stymulująca podróż, jaką przebyli autorzy podczas swoich dyskusji, jest w piękny sposób odtworzona w tej książce jako żywy i przyjacielski dialog. Zarówno fundamentalne nauki buddyzmu, jak i odkrycia współczesnej nauki są przedstawione tutaj z wielką jasnością i Czytelnik z pewnością będzie pod wielkim wrażeniem, widząc, jak wiele wspólnego mają ze sobą owe dwa nurty myśli i wglądu. Dzięki swobodnej światopoglądowej wymianie następuje niezwykłe spotkanie umysłów autorów oferujące żywe i nowe zrozumienie wielu zagadnień, w których buddyzm i nauka wspólnie potwierdzają się i uzupełniają. "Nieskończoność w jednej dłoni" pokazuje, w jaki sposób nasze wewnętrzne poznanie oraz poznanie świata, w którym żyjemy, wzajemnie się oświetlają i wzmacniają.
"Nieskończoność w jednej dłoni", Wydawnictwo KOS, Katowice 2004. |