Sto wskazówek Padampy Sangdzie dla ludzi z Tingri Dilgo Czientse Rinpocze Tłumaczenie: Dorota Bury, Jarosław Wierny ISBN: 83-919492-5-7 Ilość stron: 128 Wydawca: Wydawnictwo HUNG hung.buddyzm.edu.pl |
Książka objęta patronatem medialnym "Cyber Sanghi". |
Indyjski mistrz i jogin Padampa Sangdzie był wielkim podróżnikiem. Kroniki donoszą, że przekroczył granicę nepalsko-tybetańską w roku 1091. Po dziesięcioletnim pobycie w Tybecie przez dwanaście lat podróżował po Chinach, po czym wrócił do Krainy Śniegów, żeby pozostać tam aż do swojej śmierci. Dokładnie nie wiadomo, co robił on w Chinach, niektórzy widzą w nim Bodhidharmę drugiego tysiąclecia buddyzmu. Natomiast z wiarygodnego źródła wiadomo, że wśród jego tybetańskich uczniów znajdowała się słynna adeptka Transcendentnej Wiedzy, Maczig Labdron.
Po powrocie do Tybetu mistrz, przeczuwając swoją śmierć, wygłosił naukę będącą swoistym testamentem. Był to obszerny zestaw wskazówek dotyczących zrozumienia natury życia oraz śmierci i prowadzących do Oświecenia - ostatecznego celu duchowej praktyki. Padampa Sangdzie opuścił swoje ciało w 1117 roku.
Każda ze stu jeden strof tego duchowego testamentu jest opatrzona wyczerpującym komentarzem Dilgo Czientse Rinpocze. Przedstawia on nauki wielkiego duchowego poprzednika, pokazując nam, że "ludzie z Tingri" niczym nie różnią się od wszystkich innych poszukiwaczy Prawdy. Dzięki tym komentarzom ostatnia pieśń indyjskiego mistrza zostaje wzbogacona i wyjaśniona punkt po punkcie, tak by każdy znalazł w niej inspirację oraz praktyczne instrukcje. Tak jak Padampa Sangdzie, z łagodną miłością i bez schlebiania, Dilgo Czientse Rinpocze w prosty ale wyczerpujący sposób wyjaśnia, jakie jest źródło naszej fundamentalnej wolności, czyniąc to z bezpośredniością, której nigdy nie znajdziemy w czysto erudycyjnych komentarzach.
» Więcej informacji o książce i fragmenty w magazynie nr 18. |
» Kup książkę bezpośrednio u wydawcy. |