Jaki jest wpływ buddyzmu na kulturę i cywilizację współczesną? |
Dopiero po podjęciu wielu szczegółowych badań i poszukiwań w zakresie różnorodnych dziedzin życia określających współczesną cywilizację można wyczerpująco odpowiedzieć na postawione pytanie. Ponieważ buddyzm jest obecny w naszym kręgu kulturowym dopiero od niedawna (w skali rozwoju cywilizacji) i cały czas podlega przekształceniom dostosowywując się do zastanych warunków, trudno jest jednoznacznie ustalić w jaki sposób wpływa na zachodnią cywilizację.
Nie ulega wątpliwości fakt, że niektóre idee jakie pojawiły się w zachodniej psychologii, fizyce oraz filozofii pokrywają się z pewnymi poglądami, które można znaleźć w buddyzmie. Czy wynika to z wpływu buddyzmu na te dziedziny zachodniej nauki, czy jest to tylko zwykła zbieżność poglądów jest już inną kwestią. Myślę, że spotkanie się buddyzmu z Zachodem może być pożyteczne dla obu stron a ostatecznie dla całej społeczności naszej planety - wszystko zależy od ludzi i ich postaw. Arnold Tonybee, ceniony współczesny historyk, powiedział: "Przybycie buddyzmu na Zachód może się okazać najważniejszym wydarzeniem dwudziestego wieku."
Co się tyczy wpływu buddyzmu na kulturę, to w dużym stopniu oddziałuje on na współczesną literaturę amerykańską - wiem ponieważ akurat moja znajoma pisze pracę magisterską z tego tematu. Natomiast w Polsce większe wpływy buddyzmu można znaleźć w muzyce, niektórzy znani muzycy są buddystami lub otwarcie sympatyzują z buddyzmem np. Jacek Ostaszewski (m.in. Osjan), Tomek Lipiński (m.in. Tilt), Leszek Biolik (Republika), Włodzimierz "Kinior" Kiniorski, Tymon Tymański (m.in. Kury, Tymon i Trupy). i wielu innych. Także współczesna elektroniczna muzyka eksperymentalna czy kontemplacyjna związana ze sceną techno (głównie ambient, minimal) znajduje się pod dużym wpływem buddyzmu, np. muzycy znanej brytyjskiej grupy Underworld to buddyści.
Polecane teksty:
"Popularność buddyzmu" - Damien Keown,
"Rozmowy na koniec wieku" - wywiad z Ireneuszem Kanią,
"Nowy buddyzm dla Zachodu?" - Christmas Humphreys,
"Rzeczy z rozumu zrodzone" - XIV Dalaj Lama,
"Przesłanie na nowe tysiąclecie" - XIV Dalaj Lama,
"Wyzwanie dla ludzkości" - XIV Dalaj Lama,
"Śmierć wieczności" - Darryl Reanney,
"Buddyzm wobec nauki..." - Michał Katafiasz,
"Gdy pojawia się ja" - Francisco Varela,
"Pełna teoria Wszechświata" - Lee Smolin.