"W obronie szczęścia" informacje o książce Matthieu Ricarda
Matthieu Ricard zdobył doktorat z biologii molekularnej, był uczniem Françoisa Jacoba, laureata Nagrody Nobla. Kiedy zetknął się z buddyzmem, całkowicie się mu poświęcił i dziś jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie. Od ponad trzydziestu lat mieszka w Himalajach u boku wielkich duchowych mistrzów. Francuski tłumacz Dalajlamy, fotograf, tłumacz i wydawca klasycznych buddyjskich tekstów. Obecnie mieszka w klasztorze Szeczen w Nepalu, gdzie prowadzi życie mnicha, chroniąc tybetańską kulturę i realizując w okupowanym przez Chiny Tybecie przedsięwzięcia pomocy humanitarnej.
|
Książka objęta patronatem medialnym "Cyber Sanghi". |
Szczęście nie pojawia się automatycznie, to nie łaska, którą obdarza nas dobry los, lub od której zwrot fortuny może nas oddzielić; zależy ono od nas samych. Nie stajemy się szczęśliwi w ciągu jednej nocy, lecz za cenę cierpliwej pracy wykonywanej dzień po dniu. Szczęście się buduje, to wymaga czasu. By stać się szczęśliwym, siebie samego należy zmienić.
Luca i Francesco Cavalli-Sforza
Po sukcesie wydawniczym Mnicha i filozofa przedstawiamy kolejną książkę Matthieu Ricarda, która stanowi nie tylko wyczerpujący traktat o szczęściu, ale także cenny i rzetelny przewodnik dla wszystkich "niepokornych", podążających pozbawioną znaków orientacyjnych drogą życia.
Wszyscy dążymy do szczęścia, ale jak je znaleźć i utrzymać, nie wspominając już o jego trafnym zdefiniowaniu? Na to czysto filozoficzne pytanie, do którego myśl zachodnia najczęściej podchodziła w sposób będący połączeniem pesymizmu i drwiny, Matthieu Ricard, współautor Mnicha i filozofa oraz Nieskończoności w jednej dłoni, proponuje odpowiedź, której udziela jedna z największych współczesnych tradycji duchowych - jest to rozwiązanie wymagające wysiłku, ale jednocześnie niosące ukojenie; optymistyczne i dostępne dla wszystkich.
Według buddyjskiej recepty należy zaprzestać szukania za wszelką cenę szczęścia poza nami; trzeba nauczyć się patrzeć w głąb siebie, ale też mniej skupiać się na sobie; należy wykształcić bardziej medytacyjne i altruistyczne podejście do świata... Autor książki, świadomy wartości zarówno kultury Wschodu jak i Zachodu, bogaty w doświadczenia buddyjskiego mnicha, przyjaciel największych mistrzów duchowych naszych czasów, dysponujący znajomością świętych tekstów a także zrozumieniem natury ludzkiego cierpienia, proponuje nam pasjonującą refleksję nad drogą, która prowadzi do autentycznego szczęścia.
© for the Polish edition by Wydawnictwo Jacek Santorski & CO, 2005. |