Biografia XIV Dalajlamy
Gilles Van Grasdorff Tłumaczenie: Zofia Piątkowska ISBN: 83-89375-94-X Ilość stron: 452 Wydawca: Wydawnictwo KOS 40-110 Katowice, ul. Agnieszki 13 tel./fax (0..32) 258 40 45, 258-27-20 www.kos.com.pl |
Książka objęta patronatem medialnym "Cyber Sanghi". |
Gilles Van Grasdorff, jest francuskim dziennikarzem, wielkim znawcą Tybetu. Napisał dotąd dwanaście książek na ten temat, w tym książkę-wywiad z Dalajlamą i wraz z osobistym lekarzem XIV Dalajlamy "Tajemnice medycyny tybetańskiej". Jego najnowsza książka, bezkompromisowa biografia przywódcy Tybetańczyków, jest owocem dziesięciu lat prowadzonego przez autora śledztwa i badań.
Charyzmatyczna osobowość Dalajlamy i jego działania na rzecz światowego pokoju doprowadziły do przyznania mu w 1989 roku pokojowej nagrody Nobla. Jego wpływ moralny w świecie czyni z niego pierwszoplanową postać współczesności. Paradoksalnie jednak politycznego przywódcę Tybetańczyków otacza wiele tajemnic.
Kim jest? Jaką rolę w dojściu do władzy Dalajlamy odegrała jego rodzina? Jego matka jest nadal szanowaną przez Tybetańczyków postacią. Ale czy jego ojciec również? Czy umarł śmiercią naturalną czy może został zamordowany? Czy seksualne fantazje regenta oraz przesiąknięte chciwością otoczenie Dalajlamy doprowadziły do upadku Dach Świata? Jaką rolę odegrały chińskie służby specjalne i amerykańska CIA w Krainie Wiecznych Śniegów? Jakie były ich działania, kłamstwa, na czym polegała ich niejednoznaczna postawa? Dlaczego rząd tybetański na uchodźstwie nigdy nie został uznany przez rządy innych krajów? Co stanie się z Tybetem, gdy odejdzie obecny jego przywódca XIV Dalajlama?
Książka ta, pełna nigdy dotąd niepublikowanych informacji i rozmów z wieloma ważnymi osobistościami, w tym z samym Dalajlamą, przynosi sensacyjne wiadomości i jest zaproszeniem do zadania sobie pytań na temat przyszłości narodu i cywilizacji, które znajdują się na skraju przepaści.
Autor, który zadał sobie wiele trudu, by dotrzeć do różnych źródeł, zsyntetyzować zebrane informacje i ująć je w przystępną dla przeciętnego czytelnika formę, próbuje w zdystansowany i obiektywny sposób nakreślić polityczną historię Tybetu ostatniego wieku. Jest to książka trudna zarówno dla buddystów, którym przychodzi zmierzyć się z najmniej chlubnymi kartami historii buddyzmu tybetańskiego, jak też dla osób o wyidealizowanych przekonaniach, kojarzących Krainę Wiecznych Śniegów wyłącznie z głęboką duchowością i sielankowym życiem na łonie natury.
Ta kontrowersyjna, ale i wartościowa książka jest zimnym prysznicem, a zarazem przestrogą dla zachodnich buddystów. Przestrogą przed popadnięciem w nieprzejrzyste działania, przed prowadzącym do nadużyć religijnym hierarchizmem oraz przed wikłaniem się w niejasne polityczne intrygi, które są tak obce najgłębszemu przekazowi nauk Buddy.
» Fragment książki w magazynie nr 20. Zapoznaj się również z tym artykułem. |
» Kup książkę bezpośrednio u wydawcy. |