Sutry naszych czasów
Rosi Kosho Uchiyama
Rosi Kosho Uchiyama (1911 - 1998), uzyskał tytuł magistra w dziedzinie zachodniej filozofii w Uniwersytecie Waseda w 1937 roku. W latach 1965-1975 opat Antaiji, klasztoru położonego niedaleko Kioto. Aż do śmierci mieszkał z żoną w Noke-in, małej świątyni pod Kioto. Rosi Uchiyama był też dobrze znany w świecie origami i jako mistrz tej sztuki napisał też na jej temat kilka książek.
|
Buddyzm przeżywa zastój, ponieważ mnisi i uczeni jedynie wykładają buddyjskie pisma. Nie wyprodukowano sutr naszych czasów. Przez kilka wieków, w czasach bliskich Chrystusa, obszerne pisma buddyzmu mahajany były tworzone przez "ludzi zazen". Przyczynili się oni do powstania żywej buddyjskiej nauki. chciałbym, żeby również teraz nastąpił nowy wiek tworzenia mahajanistycznych tekstów.
Religia zanika i traci żywotność w czczym eksponowaniu i podtrzymywaniu ustanowionego, religijnego porządku. Tylko kiedy wszyscy, każdy z osobna, poszukujemy własnej realności dla samych siebie i odpowiedzialnie kształtujemy własne życie, wówczas dopiero religia może stać się źródłem przeobrażenia, które mogłoby sprostać wymogom naszego czasu.
Źródło: Nauki zen Bezdomnego Kodo, magazyn Rita Baum (nr 8, lato 2004). |