6 marca 2007 r.
Dyskryminacja mniejszości religijnych
przez kuratora i wojewodę pomorskiego
Publiczne wypowiedzi kurator oświaty Bożeny Adamskiej oraz wojewody Zbigniewa Hoffmana są sprzeczne z podstawowymi zasadami demokratycznego państwa prawa gwarantującego swobodę religii i wyznania oraz naruszają dobra osobiste największego związku buddyjskiego w Polsce.
Po publikacji w lokalnym dodatku Gazety Wyborczej w Bydgoszczy (przeczytaj) dotyczącej wykładu buddyjskiego zorganizowanego przez Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w VI LO w Bydgoszczy, pomorsko-kujawski kurator oświaty Bożena Adamska stwierdziła, że przypilnuje dyrekcje szkół, by te nie wpuszczały do swoich placówek grup religijnych (przeczytaj). Zdaniem kurator Związek prowadzi zakamuflowaną formę agitacji.
Zdaniem Gazety Wyborczej istnieje zalecenie kuratora, że nie można wpuszczać do szkół związków wyznaniowych i organizacji politycznych. Nawet w godzinach pozalekcyjnych. - Gdyby dyrekcja "szóstki" wiedziała, z kim ma do czynienia, z pewnością zamknęłaby drzwi przed nimi. Po tym doświadczeniu pani Waszkiewicz zdecydowała, że szkolne sale nie będą udostępniane niesprawdzonym, na jednorazowe wykłady - mówi Adamska.
Jak podaje Gazeta Pomorska wojewoda Zbigniew Hoffmann natychmiast wyraził głębokie zaniepokojenie doniesieniami o aktywności sekty (przeczytaj).
Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu został zarejestrowany w Polsce w 1984 roku na podstawie wpisu do rejestru kościołów i związków wyznaniowych prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jako związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, Związek ma zagwarantowane prawo do swobody wypełniania funkcji religijnych, w tym do nauczania religii. Korzysta w tym zakresie z wolności zagwarantowanej Art. 53 Konstytucji i Art. 9 ust. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jak również Art. 9 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Związek reprezentuje w Polsce linię Karma Kagyu - jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Buddyzm jest światową religia uniwersalną praktykowaną przez kilkaset milionów osób. W Polsce jest to największy związek buddyjski składający się z ponad 50 ośrodków i grup medytacyjnych. Ostatnio obchodził 30-lecie swojej działalności.
Zdaniem Marka Rosińskiego, przewodniczącego Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu - takie wypowiedzi kompromitują urzędników państwowych demokratycznego państwa prawa, którzy zobowiązani są znać przepisy i działać zgodnie z nimi. Publiczne wysuwanie takich bezpodstawnych zarzutów narusza dobra osobiste Związku oraz jest sprzeczne z Konstytucją. Ale nie tylko - podważają one również kompetencje pracowników Departamentu Wyznań MSWiA, gdzie Związek jest zarejestrowany od ponad dwudziestu lat.
![]() |