Medytacja. Pogląd i praktyka w buddyzmie Diamentowej Drogi Manfred Seegers Tłumaczenie: Renata Daszek, Marta Szczęśniewicz ISBN: 978-8-391949-28-3 Ilość stron: 224 Wydawca: HUNG www.hung.pl |
Książka objęta patronatem medialnym "Cyber Sanghi". |
Medytacja to element osobistej, wewnętrznej praktyki, zawarty w programie wszystkich wielkich religii i różnych szkół duchowych. Istnieją medytacje oparte na słowie, na obrazie, na kolorach, świetle czy dźwięku. Osobie, która dopiero zaczyna się tym interesować, trudno jest się odnaleźć wśród tylu możliwości.
Ogólnie wiadomo, że medytacja łagodzi zmęczenie ciała i umysłu, umożliwiając nam lepsze i dłuższe życie. Czasopisma dla kobiet zachwalają jej odmładzające działanie, twierdząc, że do zewnętrznego piękna dodaje to wewnętrzne, a magazyny dla męższczyzn sugerują, że duchowy wymiar medytacji ułatwia prowadzienie nowoczesnego stylu życia.
Wprawdzie łatwo jest rozpoznać pożytek płynący z medytacji, jednak różnorodność jej zastosowań oraz technik prowadzi do pomieszania. Pomocne będzie w takiej sytuacji oparcie się na starym, sprawdzonym sytemie, będącym owocem wielowiekowego doświadczenia pracy z umysłem. Pewność, jaką daje taki sprawdzony system, jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego zainteresowanie buddyzmem stale rośnie.
Wśród wielkich religii światowych buddyzm wyróżnia się tym, że umośliwia doświadczenie trwałego szczęścia poprzez głęboki wgląd w naturę zjawisk, a nie jedynie poprzez czystą wiarę lub zwariowane eksperymenty.
Buddyzm nie zna dogmatów, pozwala na kwestionowanie wszystkiego. Medytacja buddyjska ma na celu przekształcenie w żywe doświadczenie wiedzy uzyskanej dzieki intelektowi i nauce. Celem nauk Buddy jest pełny rozwój drzemiących w nas możliwości na poziomie ciała, mowy i umysłu. Medytacja pomaga w rozpoznaiu i rozwijaniu naszego wewnętrznego bogactwa dla pożytku wszystkich istot.
Manfred Seegers (ur. 1951) - niemiecki publicysta, uznany nauczyciel buddyzmu Diamentowej Drogi. Ukończył pięcioletni program studiów buddyjskich pod przewodnictwem Khenpo Thubtena w Niemczech. W latach 1990-2000 studiował, a następnie prowadził zajęcia w Karmapa International Buddhist Institute (KIBI) w New Delhi w Indiach, gdzie uzyskał tytuł Bachelor of Arts w dziedzinie filozofi buddyjskiej. Na prośbę XIV Szamara Rinpocze oraz Lamy Ole Nydhala udziela w wielu krajach publicznych wykładów i prowadzi seminaria poświęcone Dharmie. W roku 2002 ukazała się w Polsce jego książka Podstawowe pojęcia buddyjskie opracowana na podstawie Skarbnicy Wiedzy Dziamgona Kongtrula Lodro Taje.
» |
» Kup książkę w księgarni Karmapa Foundation. |