Nauka Lehman Brothers
XVII Karmapa Trinlej Thaje Dordże |
Bez komunikacji możemy dysponować najróżniejszymi, pozytywnymi środkami zaradczymi i pomysłami, jednak pozostaną one w uśpieniu. Kiedy zaczynamy jednak ze sobą rozmawiać, nawet najdrobniejszy środek okazuje się ważny i skuteczny. |
15 września upłynęły cztery lata od upadku banku Lehman Brothers, który zapoczątkował obecny kryzys ekonomiczny. Widząc ile bólu i cierpienia system ekonomiczny przysporzył ludziom na całym świecie, warto pamiętać, że zasadniczo powstał on po to, żeby przynosić pożytek. Tak w ekonomii jak i w codziennym życiu nie możemy zapominać o włączeniu współczucia i mądrości we wszystko, co robimy.
Podróżować zacząłem 14 lat temu i zdążyłem odwiedzić już wiele różnych krajów. Wiele wyniosłem z każdej kolejnej podróży, jednak szczególnie tegoroczna trasa „Bogactwo Europy” była dla mnie ogromną nauką. Spotykałem się z wieloma młodymi ludźmi, w tym z „młodymi ambasadorami” brytyjskiej fundacji Prince’s Trust, pytałem o ich doświadczenia, ich poglądy na życie, obecną sytuację ekonomiczną i o to, jak widzą swoją przyszłość.
Wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani
Za sprawą wszystkich tych interakcji zrozumiałem, że dopóki rodzimy się ludźmi i żyjemy w tym świecie, to bez względu na to, jakie życie byśmy nie wiedli, wszyscy jesteśmy ze sobą bardzo mocno związani, z poszczególnymi ludźmi jak i społeczeństwami na całym świecie – nie możemy więc uciec przed odpowiedzialnością za świat i jego kondycję. Nawet ja sam, buddyjski nauczyciel próbujący podążać śladami Buddy Śakjamuniego, muszę być świadom, być w kontakcie ze wszystkim, co dzieje się na świecie.
Mając to na uwadze, zainicjowałem projekt Bogactwo Europy. W ramach tej inicjatywy, przez ostatnich 10 tygodni ponad 700 młodych Europejczyków podzieliło się swymi troskami, aspiracjami i priorytetami w internetowej ankiecie. Jej wyniki dobitnie świadczą o tym, że zdecydowana większość młodych ludzi uważa niematerialne wartości za wiele ważniejsze od bogactwa materialnego. W oparciu o nauki wyniesione z buddyzmu, takich wniosków też się spodziewałem. Mimo to bardzo mnie ucieszyły, dodały otuchy i inspiracji.
Drzemie w nas doskonałość
Bez względu na to, jak wymagające piętrzące się przed nami trudności czasami by się nie wydawały, jeśli spojrzymy na sytuację na świecie, zawsze jest nadzieja i sposób sprostania tym wyzwaniom. Szczególnie biorąc pod uwagę potencjał młodych ludzi, wystarczy dzielić się pomysłami i komunikować ze sobą. Rozmawiając i dzieląc się swymi przemyśleniami, światło dzienne ujrzeć mogą pozytywne właściwości, które drzemią w każdym z nas. Bez komunikacji możemy dysponować najróżniejszymi, pozytywnymi środkami zaradczymi i pomysłami, jednak pozostaną one w uśpieniu. Kiedy zaczynamy jednak ze sobą rozmawiać, nawet najdrobniejszy środek okazuje się ważny i skuteczny.
Nie musimy wywierać na siebie presji, że musimy zmienić czy zreformować świat: dzięki przytomności, jak i bezustannej i przejrzystej komunikacji możemy zrozumieć, rozwinąć holistyczny pogląd na świat. Za przykład możemy wziąć tu tę drobną inicjatywę Bogactwa Europy: młodzi ludzie podzielili się kilkoma myślami i wglądami, przez co wzrosła ich świadomość bogactwa Europy.
Świadomi ludzie naturalnie wiedzą, że warto skoncentrować się na naszym wewnętrznym bogactwie, że nasze wewnętrzne właściwości należą do najważniejszych czynników nadających sens naszemu życiu. Dzięki tym właściwościom rozwiniemy też mądrość radzenia sobie z materialnym światem, zrozumiemy, do jakiego stopnia warto korzystać z materialnego bogactwa i jak robić to w odpowiedzialny sposób.
Mam nadzieję, że dzięki komunikacji będziemy w stanie podnieść poziom świadomości ludzi na całym świecie, co pomoże nam uczyć się na błędach z przeszłości.
Źródło: www.huffingtonpost.co.uk |