Zadaj pytanie
 PYTANIE: 2002/103 poprzednie pytanie nastepne pytanie

>>> Bardzo chciałabym się dowiedzieć co to znaczy być buddystą i kiedy można określić siebie jako buddystę. Czy obowiązkowo trzeba należeć do jakiejś sangi czy nie. Czy są jakieś zasady? Wiadomo mantra, medytacja. Ale czy mają one określoną porę dnia itp. Czy istnieje jakiś system zachowań i obrzędów np.: wegetarianizm.

W dużym skrócie: bycie buddystą oznacza podążanie za naukami Buddy. Ponieważ różne poziomy nauk jakie przekazał Budda są zdroworozsądkowe i opierają się w dużym stopniu na rozwijaniu współczucia i mądrości, dlatego każdy, kto kieruje się w swoim życiu zdrowym rozsądkiem, rozwija współczucie wobec innych oraz wewnętrzną intuicyjną mądrość jest de facto buddystą. John Snelling napisał w swojej książce pt. "Buddyzm" m.in.: "(...) w buddyzmie nie chodzi o "bycie buddystą", tzn. o otrzymanie nowego dokumentu tożsamości. Buddyzm nie jest gromadzeniem wiedzy teoretycznej, praktyk i technik, ale - ostatecznie - przyzwoleniem na odejście wszystkich form oraz idei i staniem się wolnym."

Buddystą zostaje się formalnie podczas ceremonii przyjmowania schronienia w Trzech Klejnotach: w Buddzie, w Dharmie oraz w Sandze, co stanowi przeciwieństwo przyjmowania schronienia w tzw. światowych aktywnościach, które nie są w stanie zapewnić trwałego szczęścia z uwagi na ich przemijalność. Budda to absolutny, ponadczasowy pierwotny stan umysłu, który jest źródłem wszelkich zjawisk, wszystkie je w sobie zawiera i jednocześnie wykracza poza nie - pełne doświadczenie tego stanu stanowi cel buddyjskiej praktyki. Dharma to nauki oraz metody, które prowadzą do urzeczywistnienia tego celu. Sangha to wspólnota praktykujących oraz tych istot, które już wyzwoliły się z iluzji własnego egoizmu (bodhisattwowie) - Sangha stanowi bardzo duże oparcie na drodze do stanu buddy, jednocześnie daje okazję do bardziej intensywnej pracy z własnymi emocjami. Pewien mistrz zen zapytany dlaczego wspólnota praktykujących ma tak wielkie znaczenie odpowiedział: "Jeżeli będziesz mył ziemniaki, jeden po drugim, zajmie to wiele czasu. Jeżeli wrzucisz je do jednego naczynia i parę razy zamieszasz kijem, to one obtłukując się nawzajem oczyszczą się same znacznie szybciej."

W buddyzmie istnieje wielkie bogactwo różnorodnych nauk, które pasują do różnych typów ludzi. Dlatego w jednych szkołach wegetarianizm jest wymagany, w innych nie, jedne są nastawione bardziej na obrzędowość i rytuały niż inne, pewne tradycje przywiązują większe znaczenie do intelektualnego zrozumienia natury zjawisk poprzez studiowanie filozofii, inne kładą nacisk na medytację i bezpośrednie doświadczenie. W jednych tradycjach ideałem jest podążanie za naukami Buddy żyjąc jako mnich obwarowany szczegółowymi wskazówkami nt. zachowania, natomiast w innych łączy się buddyjską praktykę z codziennym życiem człowieka świeckiego pełnym wolnych i samodzielnych wyborów. Z tego też powodu najlepiej byłoby zapoznać się z różnymi formami buddyzmu i wybrać taką, która najbardziej ci odpowiada.

Zachęcam do przeczytania tekstów w dziale WPROWADZENIE, polecam też lekturę książek, których lista znajduje się w dziale POLECANE LEKTURY oraz artykułów opublikowanych w MAGAZYNIE:
Przemijalność - Michał Katafiasz
Nauczyciel i uczeń - Lama Ole Nydahl

Proponuję również zapoznać się z odpowiedziami na wcześniejsze podobne pytania, m.in.:
2002-010
2002-015
2002-060
2002-070
2002-091
2002-099
2002-082
2001-004
2001-014
2001-023

(jw)




>>>>>>Zadaj pytanie: